© 2013 by Olcay Cantürk


 

Python Dili Nedir?

Python, Guido Van Rossum adlı Hollandalı bir programcı tarafından yazılmış bir programlama dilidir. Geliştirilmesine 1990 yılında başlayan Python; C ve C++ gibi programlama dillerine kıyaslarsak şöyle sonuçlar elde edebiliriz.

  • Daha kolay öğrenenilir.

  • Program geliştirme sürecini kısaltır yani hızlı yazılır.

  • Yukarıdaki verilen programlama dillerine aksine ayrı bir derleyici ihtiyacı duymaz.

  • Hem daha okunaklı, hem daha temiz kodsal söz dizimine sahiptir.

 

Python’un bu ve buna benzer özelliklerinden dolayı, dünya çapında ün sahibi büyük kuruluşlar ( Google, Yahoo! ve Dropbox gibi) bünyelerinde her zaman Python programcılarına ihtiyaç duyuyor.

     

   yazılım dili ögrenmek istermisiniz ?

     GİFTED CODER MERSİN'de bir ilk "python" yazılım dili eğitimi ...

* Sadece Lise ve Üniversite Öğrencilerine özel 10 kişilik sınıflarda,

* DEMO TANIŞMA ETKİNLİĞİ Ücretsiz ; 

* Eğitim saatleri; 

* Ders Öğretmeni İsmail Mümtaz Bilgisayar Donanım/Yazılım Eğitmen

* Eğitim Ücreti 

* Eğitimde Laptop ile gelinmesi şarttır.

* KAYIT İÇİN 0506 105 18 03 

NOT: Algoritma bilgisi gereklidir.

  KAYIT İÇİN LÜTFEN 0324 359 1550 WHATSAPP: 0506 105 1803

"python öğreniyorum" kitabı yazarından eğitim alacaksınız. Eğitime katılan herkese kitabımız hediye olacaktır.

"python öğreniyorum" kitabı videolu anlatımı UDEMY ücretsiz eğitim şifresi verilecektir her katılımcıya.

"Mersin Yazılım Kursu"

UDEMY Python Eğitim Tanıtım video izlemek için tıklayınız....

Neden Python dili ?


    Diğer programlama dilleri gibi tahmin edebilceğiniz gibi Python (C,C++,Perl,Ruby ve benzeri gibi) bir programlama dilidir. Tıpkı öteki yazılım dilleri gibi, önünüzde duran kara kutuya yani bilgisayara hükmetmenizi yani yönetmenizi sağlar.

Python dilinin öne çıkaran unsurlardan biri ise bilimsel yöntemlerde kullanılması ve çok hızlı işlem yapmasıdır. Bir başka yönden incelediğimizde Python ile Arduino,Raspi ve benzeri programlanabilir elektronik kartlar ile harika işler çıkardığını biliyoruz.

Arduino ve Python Örneği

Paul McWhorter tarafından Python dili üzerinden arduino ile cisim algılama sistemi örneği yaptı. Gerçekten bu video izlediğinizde python’un gücünü biraz daha görebilecekseniz.

      Mesela pek çok büyük şirketin Python bilen programcılara iş olanağı sunduğu, Python’un baş geliştiricisi Guido Van Rossum‘un 2005 ile 2012 yılları arasında Google’de çalıştığını, 2012 yılının sonlarında doğru ise Dropbox şirketine geçtiğini söylersek, bu programlama dilinin önemi ve geçerliliğini herhalde daha belirgin bir şekilde ortaya çıkaracaktır.

     Bu arada Python dilinin, her ne kadar Python Programlama dili ile ilgili çoğu görsel malzemenin üzerine yılan resmi olarak görsek de, Python kelimesi aslında çoğu kişinin zannetiği aksine Piton anlamına gelmiyor. Python programlama dili ismini, Guido Van Rossum’un çok sevdiği Monty Python adlı altı kişilik bir İngiliz komedi grubun Monty Python’s Flying Circus adlı gösterisinden gelmektedir.

            Python dilinin yeni nesil, diğer dillerin hatalarını görerek geliştirilmeside büyük bir avantaj olduğu ortaya koymaktadır.

           Python dilinin bir seçilme sebebi ise şöyle örnekle anlatabiliriz. Örneğin Php dilinin bilen bir kişi Sunucu taraflı php yazılım yapabilir.

           Fakat Python bilen biri Masa üstü uygulaması ( her işletim sisteminde çalışan ) , Web uygulaması ( Her ortamda çalışan ve açık kaynaklı ) , Mobil uygulama ( Kivy ile ) gibi bütün ortamlara hükmedebiliyorsunuz.

          Pythonun gücünü şöyle bir örnekle de kanıtlayabiliriz. Bildiğiniz üzere yukarıda bahsettiğim gibi Python dilinin Google tarafından kullanıldığını biliyoruz. Peki nerede kullanıyor hiç düşündünüz mü ?

 

        Google’nin arama motoruna örneğin “Python” yazdığımda belki 1 milyon kaynak önümüze dökecektir. Bu işlemi mili saniyece sürece yanıt vermesini sağlayan pythondur.

"Mersin Yazılım Kursu"