12 YAŞ BAYAN (2007 doğumlu)

MERSİN il 1.si

TENİS OYUNCUSU

ZEYNEP YAREN CANTÜRK'E

SPONSOR ARIYORUZ!!!

irtibat : 0506 105 1803 /olcaytocantt@gmail.com

54462581_659552941143771_239475526610190

Mersin 2007'i bayan sporcularda il 1.si

IMG-20190222-WA0017.jpg

Mersin Okullar Arası Yıldızlar Tenis Okul Takımı 1.si

zeyno pasta.jpg

Akdeniz Bölgesi 2007'i bayan sporcularda il 1.si

20190210_194730.jpg
20180121_153552.jpg
20181031_132414.jpg

TRT TENİS DÜNYASI "Zeynep Yaren Cantürk"

Eski Milli Takım Baş Antrenörü 

Onur Binay Kamp

20190311_082023.jpg

Bu bir paragraf. Bu metni değiştirmek veya düzenlemek için tıklayın. Çok kolay.

Sayın destekçi;

Mersin ilinde Yenişehir ilçesi Çiftlikköy sınırları içerisinde bulunan Adonis Tenis Kulübü /Pro Grup Oyuncusu

"Zeynep Yaren Cantürk" için sizlerden destek beklemekteyiz.

2007 doğumlu, 12 yaşında kız tenis oyuncusu, yaklaşık 5 yıldır, gece gündüz demeden haftanın 6 günü idman yaparak oyuncumuzu tenis sporunda yurtiçi ve yurt dışında ses getirecek başarılara ulaştırmaya gayret gösteriyoruz. Buna paralel oyuncumuzu okul hayatlarından koparmamaya gayret gösteriyoruz.

Adonis Tenis Kulübü Baş Antrenör Mehmet ŞİMŞEK adına bu başvurumuzu dile getirmekteyiz.

2007’li kızlarda “Zeynep Yaren Cantürk” Mersin 1.si Akdeniz Bölge 1.si Türkiye klasmanı (12-35 yaş) 314.

Ayrıca 2019 yılı Türkiye Okullar Arası Yıldızlar Tenis Mersin İl 1.si olmuşlardır. Mayıs ayında Akdeniz Bölge Finallerine gideceklerdir.

Tenis sporu 6-7 yaş civarı başlanılan bir spordur. Başlangıçta bir raket, bir spor ayakkabı ve haftada 3 gün 2 saatlik idman ile başlanılır. Bu süreç 2 yıl kadar sürer, bununda pek bir maaliyeti yoktur. Çocuklar 12-14 yaş turnuvalarına katılmaya başladıkça her ay en az 1 adet şehir dışı turnuvaya katılması, her 2 ayda bir yurt dışı turnuvasına katılması gerekli hale gelir. Bunun nedeni yurt içi ve yurt dışı klasman puanı toplayamazsanız tenis sporuna devam etmenizin bir anlama kalmaz çünkü turnuvalara katılma hakkı puan üzerindendir.

Bunu sonucunda Mersin ilinde 2007’lilerde tenise devam eden kız oyuncu sayısı Mersin ilinde 10 kişi, Akdeniz Bölgesinde 39 kişi, Türkiye genelinde 399 kişidir.

Bu 12 yaş kız tenis oyuncu sayısı 14 yaşına gelindiğinde %70 kayıplara uğramaktadır, çünkü tenis idman, kondisyon, beslenme, yurtiçi ve yurtdışı turnuvaları ve hazırlık kamp maliyetleri çok ama çok yükselmektedir. Bugün itibariyle yukarıda isimleri geçen oyuncularımızın her birinin ortalama aylık giderleri 2.500-3.500 TL civarlarındadır.

Biz Tenis sporunda bir Serena Williams, bir Sharapova bir Federer çıkaramıyorsak bu keskin 12-14 yaş virajından geçemememizdir.  Bu 12-14 yaş dönemi sponsor desteği sağlanamaz ise çocuklarımız dünya klasmanında yer bulamıyor ve tensi sporundan kopmak zorunda kalıyorlar. Tenis sporunda 14 yaş sonrası nitelikli desteklerin kapısı açılabiliyor maalesef.

Bunun çözümü Milli Takım oyuncu olmak, Türkiye derecesi yapmaktan öte yurtdışı turnuvalarına katılmak, kondisyon eğitmenlerini de devreye sokmaktan geçiyor.

Biz Mersin ilinden bu spora baş koymuş savaşçı bir ekibiz. 5 yıldır neyimiz var yok bu spora yatırım yaptık. Yine yapmaya devam edeceğiz, fakat 12-14 yaş virajını elimizdekilerle geçmemiz imkânsız.

 

Siz değerli büyüklerimizden destek talep ediyoruz. Bu bizim gelecek nesillerimize “sizde yapabilirsiniz” diyebilmemiz için mecbur olduğumuz bir süreç.

Bizlerin bu süreçte milli takım oyuncusu çıkarmamız, Türkiye klasmanında il 50’ye girilmesi ve “Tennis Europe” klasman maçlarında ana tabloya girebilmemize bağlı.

Bizlere zaman ayırıp detaylı bilgi vermemiz için sizlerden randevu talep etmekteyiz,

 Şimdiden Teşekkür Ederiz.

                                                                    Mersin Adonis Tenis Kulübü Halkla İlişkiler Sorumlusu

                                                                                                                    Olcay CANTÜRK

zeynep-yaren-canturk-tenis.png

Aşağıda Tenis sporunda standart ve değişen gider çeşitleri mevcuttur.

Bu giderlerden destek olabileceğiniz bir başlık olmasını diliyoruz.

Bu bilgiler “1 oyuncu” için öngörülen giderlerdir.

Günlük 3 saat /Haftalık 6 gün / Aylık 24 gün ;    1.000 TL

Kondisyon Günlük 1 saat / Haftalık 2 saat /Aylık 8 saat ; 250 TL

Şehir dışı turnuva maaliyeti ; 1.200 TL (Bu senede 10 defa gitmemiz gereken)

DETAY; Bilet, Otel Konaklama, Yeme-içme

Yakın şehir turnuva maaliyeti (Adana ) ; 500 TL (Bu senede 8 defa gitmemiz gereken)

                                  DETAY; Benzin ve yeme içme

Yurt dışı turnuva maaliyeti ; 3.000 TL ( Bu senede 4 defa gitmemiz gereken)

DETAY; Bilet, Otel Konaklama, Yeme-içme

Raket ve Kortaj maaliyeti ; 1 YILDA 2 raket ve 20 kortaj ; 3.000 TL

Kıyafet- Ayakkabı maaliyeti ; 1 yılda ; 2.000 TL

Kamp maaliyeti ; Yılda 4 defa katılıyoruz ; 1 kamp; 1.000 TL X 4 KAMP : 4.000 TL

 

Spora desteğe sağlanan vergi teşvikleri;

 

        Kişi ve kurumlar, spor kulüplerine maddi katkıda bulunup bunları vergi matrahı ile ilişkilendirerek ödenecek vergiden indirebilir. Bağış, sponsorluk ve reklam olmak üzere üç ana yol ile hem takımınıza destek sağlayabilir hem de vergi avantajı yaratabilirsiniz.

      Küçüklü büyüklü, kadınlı erkekli, başta futbol, basketbol VE TENİS olmak üzere sporun her türlüsüne ilgi duyan bir milletiz.

      Sporculara yapılan destekler, üstelik  vergi matrahı ile ilişkilendirilmek suretiyle kısmen ödenecek vergiden tenzil edilmesi de imkan dahilinde mümkündür.  Bağış, sponsorluk ve reklam olmak üzere başlıca üç ana yol ile hem OYUNCULARA destek sağlayabilir hem de vergi avantajı yaratabilirsiniz.

BAĞIŞLAR
Gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerince kamu yararına çalışan derneklere makbuz karşılığında yapılan bağış ve yardımların toplamının o yıla ait beyan edilecek gelirin/kurum kazancının yüzde 5’ine kadar olan kısmı, beyanname üzerinde ayrıca gösterilmek şartıyla kazançtan indirim konusu yapılabiliyor.

İNDİRİM KOŞULLARI NELER?
Matrahtan indirilmesi için bağış ve yardımın;

■ Kamu yararına çalışan derneğe yapılması,

■ Makbuz karşılığı olması,

■ Karşılıksız yapılması,

■ Sadece ilgili dönem kazancından indirilmesi,

■ Beyannamede ayrıca gösterilmesi gerekiyor.

İndirilemeyen kısım diğer yıla nakledilemiyor.

YÜZDE 5’LİK SINIR


Matrahın tespitinde indirim konusu yapılabilecek bağış ve yardımların tutarı, o yıla ait kazancın yüzde 5’i ile sınırlı. Yani kazanç olmaması durumunda bağış ve yardımın indirim konusu yapılması da mümkün değil. Örneğin; ilgili yıl kazanç tutarı 10 milyon TL ise bağış konusu yapılabilecek üst sınır 500 bin TL oluyor.

Aynı örnek üzerinden gidersek, ilgili yıl 600 bin TL bağış yapan bir kurum bunun 500 bin TL’lik kısmını vergi matrahından indirim konusu yapabilecek ve 110 bin TL (500 bin TL x %22) eksik kurumlar vergisi ödemek suretiyle bağışın bir kısmını vergiden düşmüş olacak.

SPONSORLUK DESTEĞİ
Sponsorluk harcamaları, ticari kazancın elde edilmesi ile doğrudan ilişkili olmayan veya ilişkisi ölçülemeyen, sosyal amacı öne çıkan harcamalar.

■ Resmi spor organizasyonları için yapılan saha, salon veya tesis kira bedelleri,

■ Sporcuların iaşe, seyahat ve ikamet giderleri,

■ Spor malzemesi bedeli,

■ Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün uygun göreceği spor tesisleri için yapılan ayni ve nakdi harcamalar,

■ Sporcuların transfer edilmesini sağlayacak bonservis bedelleri,

■ Spor müsabakaları sonucuna göre sporculara veya spor adamlarına prim mahiyetinde ayni ve nakdi ödemeler gibi harcamalar sponsorluk harcaması olarak değerlendiriliyor.

PROFESYONEL-AMATÖR AYRIMI


Sponsorluk harcamalarının; kanunlarca tespit edilen amatör spor dalları için tamamı, profesyonel spor dalları için yüzde 50’si gelir veya kurumlar vergisi matrahının tespitinde beyan edilen kurum kazancından indirilebiliyor.

Konuyla ilgili olarak Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü tarafından Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkan-lığı’na yazılan 05.12. 2006 tarih ve 1351 sayılı yazıda şu önemli ifadelere yer verilmiş durumda:

Genel Müdürlüğümüze bağlı bütün branşlar amatördür. Bu hükümler çerçevesinde; Genel Müdürlüğümüzce sevk ve idare edilen tüm spor branşları amatör, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığınca sevk ve idare edilen futbol faaliyetlerinden Türkiye Süper Ligi, ikinci Ligi ve Üçüncü Ligleri profesyonel, daha alt düzeyde yapılan diğer futbol faaliyetlerinin ise amatör olarak kabul edilmesi gerektiği mütalaa edilmektedir…”

Buna göre en üst basketbol veya voleybol liginde mücadele eden birtakıma sağlanan sponsorluk desteğinin, ilgili spor dalları amatör spor dalı olarak belirlendiği için yüzde 100’ü indirim konusu yapılabilecekken; ikinci futbol liginde mücadele eden bir futbol takımına sağlanan sponsorluk desteğinin ise sadece yüzde 50’si indirim konusu yapılabilecek. Bu durumda da indirim konusu yapılan tutarın yüzde 22’si kadar vergi avantajı sağlamak, bir diğer deyişle bu tutarda vergiyi eksik ödemek mümkün.

SPONSORLUK KOŞULLARI
Sponsor olmak biraz meşakkatli; zira, sıkı şekil şartları söz konusu. Sponsorluk uygulamasına ilişkin usul ve esaslar, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Sponsorluk Yönetmeliği’nde düzenlenmiş durumda. Buna göre, sponsorluk hizmeti alan ile sponsor arasında her iki tarafın hak ve yükümlülüklerini içeren yazılı bir sözleşme yapılması gerekmekte.

Gerçek ve tüzel kişiler, süresiz bir şekilde sponsor olamayacakları gibi; bunların herhangi bir şekilde vergi borçları da bulunmamalı. Bu nedenle kurumların sponsor olabilmeleri için bağlı bulundukları vergi dairesine müracaat ederek, vergi borcu olmadığına dair bir yazı almaları ve yapılan sponsorluk sözleşmesinin bir örneğini ilgili vergi dairesine vermeleri gerekiyor.

REKLAM VERMEK
Kulübe destek olmanın en ticari yolu şüphesiz reklam vermek. Zira reklam vererek hem kulübünüze destek olabilir hem de şirketinizin ya da ürünlerinizin bilinirliğini artırarak hedef kitleyi oluşturanları bilgi-lendirebilir veya ikna edebilirsiniz.

Uygulamada; spor sahalarına, sporcuların veya diğer ilgililerin spor giysilerinin ya da spor araç ve gereçlerinin üzerine yazılı veya elektronik sinyaller yardımıyla sanal olarak kurumun tanıtımının yapılmasını sağlayacak amblem, marka, isim ve benzeri işaretler konulması gibi doğrudan ticari fayda sağlayan ve kurumun tanıtımını amaçlayan harcamalar reklam harcaması olarak değerlendiriliyor.

REKLAMDA SINIR YOK
Reklam vermenin en büyük avantajı, bağış ve sponsorluktan farklı olarak reklam harcamasının bir indirim değil gider unsuru olması. Bir diğer deyişle, bağış ya da sponsorluk harcamaları ancak belli şartlar ve sınırlar çerçevesinde beyanname üzerinden indirim konusu yapılabilirken; reklam harcamaları, diğer giderler gibi doğrudan kayıtlara masraf olarak yazılıyor.

Örneğin; o yıl zararda iseniz, bağış ya da sponsorluk desteği nedeniyle vergi avantajı elde edemezken; reklam harcamasını kayıtlara gider olarak geçirerek zararınızı artırabilir, bu zararı da sonraki yıllarda yapılacak kârdan mahsup edebilirsiniz.

Eğer şirketiniz o yıl kârda ise de; reklam harcamasının yüzde 22’si kadar kurumlar vergisi avantajı yaratmanız, ayrıca reklam harcaması nedeniyle doğacak KDV’yi de her durumda indirim konusu yapmanız mümkün.

Mersin ilinde bize destek olabilecek şirketlere şimdiden teşekkür ederiz..

0506 105 1803 / olcay cantürk

GIFTED CODER MERSİN